Коли народився Христос?

Хоч і з запізненням, але все ж приєднаюся до дискусії про відзначення Різдва 25 грудня. Може для когось буде відкриттям, але українці споконвіків святкували і святкують Різдво 25 грудня. Просто за юліанським календарем (за яким живе РПЦ, УПЦ КП, і УГКЦ) 25 грудня – це 7 січня за григоріанським календарем (за яким живе увесь світ і в тому числі український народ).
Так історично сталося, що на території колишньої Російській Імперії григоріанський календар запровадили більшовики. Тому Церква, яка на той час була гонимою, не сприйняла цю реформу. Не прийняли її і старші люди, які не були комуністами і не підтримали нову владу. Я чітко пам’ятаю, що в моєї прабабусі відривний календар у хаті “відставав” на 14 днів. Вона жила за юліанським календарем. Це був єдиний тихий бунт, який могли собі дозволити неписьменні куркульські діти проти укладу радянського життя і не зазнати репресій. І Новий рік для них наступав після Різдва, тоді, коли на нашому календарі вже було 14 січня і ми ходили засівати, чекаючи гостинців.
Пройшли роки. У вічність відійшли не тільки більшовики, а і останні люди, чиї календарі відставали від цього швидкоплинного і мінливого світу. А сьогодні їх правнуки та пра-правнуки почали задумуватися, чому християнський світ святкує Різдво 25 грудня, а ми – значно пізніше.
Кажуть, це тому, що Церква живе за юліанським календарем. Це напівправда. Бо Церква – це не зібрання єпископів і священників, а ᾽Εκκλησία – спільнота вірних. Не може паства бути відділеною від Церкви, бо вона і є Церквою. Навіть найконсервативніші прихожани у повсякденні живуть за сучасним календарем і лише в деяких парафіях про юліанський календар нагадує розклад богослужінь з подвійними датами (нового і старого стилю). Тому говорити, що Церква живе за юліанським календарем – не вірно, і навіть лицемірно.
Але питання зміни дати святкування справді є дуже чутливим, і на жаль це важко зрозуміти пересічному користувачу Facebook. Історія свідчить, що реформи в Церкві не раз ставали приводом для розколів. Тим паче, якщо до розколу охоче прикладуть руку сусідні держави. У нашій країні є три великі традиційні церкви: УГКЦ, УПЦ (МП) і УПЦ КП, яких поки що об’єднує святкування Різдва 7 січня. Рішення про перехід на григоріанський календар має знайти консенсус у вірних та єпископату одразу усіх трьох церков. Інакше, намагаючись об’єднатися у літочисленні із християнським світом, ми отримаємо черговий розбрат у власному народі. І вже матимемо не три церкви, а шість (з урахуванням тих прихожан, хто не перейдуть на новий стиль).
Я теж вважаю, що Церква в Україні має перейти на григоріанський календар. І що Різдво український народ має святкувати 25 грудня, з усім світом перед Новим роком, як це робили наш предки.
Але для того, щоб це стало реальністю в найближчі десятиліття, треба йти в храм, бути його прихожанином, спілкуватися з парафіянами і переконувати своїх братів і сестер в своїй точці зору.
А якщо ж ви не вірите в Христа, то яка для вас різниця, коли Він народився?